Anonymous Facebook’a saldırmaya ant mı içti?

Anonymous yeni bir video ile organize olarak Facebook’a saldıracaklarını açıkladı. En azından Britanya’da gerçekleşecek saldırı için 5 Kasım tarihi telaffuz edildi. Videoda gönüllülere saldırıya katılması için çağrıda bulunurken, planlanan aktiviteyle ilgili herhangi bir detay verilmedi. Hazırlanan video yaklaşık bir ay önce yayınlandı ve geçtiğimiz haftaya kadar hiç gündeme gelmedi. Twitter profillerinde ses yoktu ve saldırının düzenlenmesi planlanan platformda –Facebook’ta- bir sayfa bile oluşturuldu.

Videoya göre Facebook birçok sebep nedeniyle “öldürülmeyi” hak ediyor:

1. Kişisel bilgileri topluyorlar ve silmiyorlar – “siz hesabınızı ‘silseniz’ bile tüm kişisel bilgileriniz Facebook’ta kalıyor ve profil istenen zaman yeniden açılabiliyor. Gizlilik ayarlarınızı değiştirerek Facebook hesabınızı daha ‘özel’ yaptığınız tamamen bir halay ürünüdür. Facebook sizinle ilgili ailenizden daha çok şey biliyor.”

2. Sizin bilgilerinize ulaşım haklarını resmi makamlara ya da özel kuruluşlara satıyor – “Facebook bilgiyi hükümet makamlarına satıyor ve güvenlik şirketlerine el altından bilgiye erişim izni veriyor. Böylece dünya çapında insanlar gözetlenebiliyor. Mısır ve Suriye’de olduğu gibi bazı güvenlik şirketleri hükümet yetkilileri için çalışıyor.”

Sebeplerini açıklarken bir mesajla imzalarını atıyorlar, “Bizler milli ya da dini önyargılar olmadan varız. Bizler gözetlenmeme, yavaşça üzerimize gelinmeme ve kâr için kullanılmama hakkına sahibiz. Bizler köle gibi yaşamama hakkına sahibiz.”

Şimdi suçlamaları inceleyelim. İlk olarak veri saklanmasıyla ilgili; Facebook’un kendi gizlilik sözleşmesinde açıkça şu ifade yer alıyor: “Siz bir hesabı sildiğinizde, bu Facebook’tan kalıcı olarak silinmiştir.”

Hesapların geri getirilebilmesiyle ilgili de şu ifadeler yer alıyor: “Kaldırılmış ve silinmiş bilgiler 90 gün kadar yedeklenir ancak diğerleri bu bilgilere ulaşamaz.” Elbette eğer siz bilgilerinizi Facebook üzerinde paylaşmayı tercih ederseniz ve bu bilgi daha sonra arkadaşlarınız ya da bağlantılarınız tarafından paylaşılırsa, siz kesinlikle kontrolü kaybettiğinizi düşünürsünüz. Bu zaten internette bir şey paylaşırken neden dikkatli olmanız gerektiğinin en büyük gerekçesidir. Bakıldığında Anonymous’un ilk maddedeki sıkıntısı geçersiz gibi görünüyor.

İkinci olarak, Facebook bilgileri üçünü partilere mi satıyor? Yine gizlilik sözleşmesinde Facebook’un bu konudaki eğilimi için özetle şu ifadeler yer alıyor: “Biz bilgileri kanuna uygun olarak celp, mahkeme kararı ya da diğer talepler doğrultusunda (suçla ilgili ve sivil konular dahil)eğer biz talebin hukuka uygunluğuna inanırsak paylaşabiliriz. Amerika Birleşik Devletleri dışından gelen taleplerin de o bölgedeki yerel hukuk kurallarına uygunluğuna, kullanıcıların mahkemelere başvuruları sonucunda ve genel olarak kabul edilmiş uluslararası standartlara uygunluğuna göre saygı gösterilir. Biz ayrıca önemli bir yasadışı olayın önüne geçilmesi, bedensel zarar verilmeye teşebbüs edilmesi ya da bizim ve sizin insanların tacizlerinden korunması amacıyla bilgileri paylaşabiliriz. Bu durumlarda bilgiler diğer şirketlere, avukatlara, mahkemelere ya da diğer hükümet kuruluşlarına verilebilir.”

Yani Facebook, insan hakları ve dünya çapında bazı hükümetlerin yanlışları konusunda hiçbir tartışmaya girmeden, ABD ve yabancı mahkemelerin kanun içinde istekleri doğrultusunda kesinlikle tüm bilgileri paylaşıyor. Bundan almamız gereken ders nedir? Eğer bir Facebook kullanıcısıysanız ve sizin hükümetiniz ya da polis gücünüzün sizin sosyal ağ faaliyetlerinize bakabileceğini unutmadan, hem profilinizdeki hem de site içindeki açıkladığınız her bilgi konusunda dikkatli davranın.

En önemli ve en büyük konu şu ki; Facebook gönüllü girilen bir platform. Siz Facebook’a girersiniz çünkü istersiniz. Bilginizi iradeniz dahilinde ve riskinizi üstlenerek sağlarsınız. Eğer Facebook sizinle ilgili ailenizden çok şey biliyorsa, bu sadece siz ona söylediğiniz içindir. Bunun aksine, sosyal ağ sağlayıcı nasıl ve kime bilgi paylaşacağınızı belirleyebileceğiniz kontrolü sağlarken, benim kesin kanumşu ki; herhangi bir hesaptaki doğrudan gelen ayarlar hala çok açık ve paylaşım kontrol mekanizması oldukça karışık.

Eğer siz bilginizin sadece arkadaşlarınızla paylaşılmasını sağlayacak seçenekleri işaretleseniz bile, güvendiğiniz insanların bu bilgiyi daha sonra nasıl paylaşabileceği konusunda bir şey yapamazsınız. Kalabalık bir alışveriş merkezinde durup, defalarca telefon numaranızı bağırmaktan hoşlanmıyorsanız, bunu internette de yapmamalısınız, hiçbir yerde.

Her şeye rağmen, Anonymous’un yaptığı açıklamada bir kısım benim canımı çok sıkıyor, “Bir gün arkanıza dönüp baktığınızda ve şu an yaptıklarımızı fark edince, internetin kural koyucularına teşekkür edeceksiniz, size zarar vermiyor, kurtarıyoruz.” Nazilerin en önemli isimlerinden Joseph Goebbels de bir defasında benzer bir şey söylemiş, “Halkın düşünce şeklini denetlemek kesinlikle hükümetin [internetin kural koyucuları mı?] hakkıdır.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.