Facebook sayesinde Carrefour’u soydular!

Şubat ayının başında, süpermarketin yöneticisi Facebook’da yeni bir arkadaşlık teklifi aldı. Katrien Van Loo ismindeki bayandan gelen teklif neticesinde kısa sürede yakın bir ilişki ortaya çıktı. Van Loo isimli bayan, yöneticiyi daha yakından tanımak için baş başa bir akşam yemeğine davet etti. Bu bahsettiğim olay Şubat ayının 15’inde gerçekleşti. Polis şimdi görgü tanıklarının başvurusu için bazı görüntüler yayınladı.

Olayın devamına geçelim. Süpermarket yöneticisi kurbanımız 22.30’da buluşmanın gerçekleşeceği yere geldiğinde aslında sahte Facebook profili tarafından hazırlanmış bir yem olarak boş binaya sokulduğunu fark etti. Ardından hemen iki adam tarafından tartaklanıp gözleri bağlanan adam, yanındaki anahtarları vermesi için zorlandı.

Suçlulardan biri adamla birlikte kalırken diğer anahtarlarla birlikte süpermarket yöneticisinin evine gitti. Evde süpermarketin anahtarlarını bulan zanlı binadan ayrıldığı sırada binadaki güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

Gece yarısından kısa bir süre sonra mağazanın üçüncü bir kişinin de yardımıyla boşaltıldığı yine kameralarca kaydedildi. Şüpheliler Belçika Polisi’nin yayınladığı videolarda net olarak seçilebiliyor. Belki de ilginç bir detay ama görüntülere giren iki kişinin de ‘solak’ olduğu ortaya çıktı.

Suçlular henüz yakalanamadı ve polis görüntülerini verdiği kişileri görenlerin ihbarda bulunmasını istiyor.

Eğer siz de Facebook kullanıyorsanız –muhtemelen kullanıyorsunuz – herhangi birinin herhangi bir zamanda profil açabileceğini unutmayın. Sizin güvendiğiniz çevrenizde yer almayan, tanımadığınız bir kişiye asla güvenmeyin. Kendi güvenliğiniz ve gizliliğinizin yanında arkadaşlarınız için de önemli bilgileri paylaşmayın. Eğer yeni bir insanla tanışacak bile olsanız bahsi geçen süpermarket yöneticisi gibi tufaya gelmeyin. İlk buluşmanızı herkesin olduğu bir yerde ayarlayın ya da yalnız gitmeyin. Güven verilen değil, kazanılan olmalıdır.

Tanımadığınız bir kişiden arkadaşlık talebi alırsanız kontrol etmeniz gereken birkaç şey var. Hiç ortak arkadaşınız var mı? Eğer yoksa şüphenin artması gerektiği aşikâr. Eğer kişinin özel bilgileri görünüyorsa, iş ya da okulunuz aynı mı? Profil fotoğrafı var mı ve varsa tanıyabiliyor musunuz? Herhangi bir bilgi göremiyorsanız, ortak arkadaşlar ya da fotoğraf, vermeniz gereken cevap iki kere “hayır” olmalı.

Tüm bunları kontrol ettikten sonra bile şüpheleriniz varsa, kişiye basit bir mesaj gönderin ve sizi nereden tanıdığını ya da nasıl Facebook üzerinden bulduğunu sorun. Eğer gerçekçi bir arkadaşlık isteği değilse, benim tavsiyem bu teklifi görmezden gelin ve bir bira içmeye çıkın.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.