Kaddafi’nin ölümü de spam olarak kullanılıyor

Sosyal mühendislik teknikleriyle kullanıcıların kandırılmaya çalışılması son dönemde popüler olayların üzerinden yürütülüyor. Steve Jobs ve Amy Winehouse’un ölümlerinin ardından yaşananları sizlerle paylaşmıştık. Bir benzeri bu kez Kaddafi’nin son anlarını gösteren videolar üzerinden yaşanıyor.

Kaddafi’nin ölümüyle ilgili video olduğunu iddia eden birçok istenmeyen mesajla karşılaşıyoruz. Büyük ihtimalle sizler de bu videolara Reuters, Ntvmsnbc gibi gerçek haber sitelerinde rastladınız. Videoların gerçekten var olması bu kez saldırganların işini kolaylaştırıyor. Çünkü mesajı alanlar bu gönderilende de gerçek bir video olabileceğine inanıyor.

CNN bülteni gibi tasarlanmış bir e-postada doğrudan Kaddafi’nin videosu olduğu belirtilen Video-Gadhafi.mpeg.exe bağlantısına yönlendiriliyor. Bağlantı doğrudan bilgisayara zararlı yazılım indiriyor. Bu zararlı yazılımla saldırgan, bilgisayarı uzaktan kontrol edebiliyor. Ayrıca zararlı yazılım kendini güncelliyor.

Bir başka istenmeyen mesaj örneğinde de .RAR uzantılı bir dosya ve elbette yine bir zararlı yazılım bulunuyor. Bu RAR dosyasının içinde Kaddafi’nin öldükten sonra çekilmiş fotoğrafları olduğu iddia ediliyor.

Bir diğer istenmeyen mesajda da Kaddafi’nin kanlı bir fotoğrafı yer alıyor. Bu fotoğrafa tıklandığında videoya ulaşılacağı belirtilse de başka bir zararlı yazılımın bilgisayara inmesi kaçınılmaz oluyor.

Zararlı dosyalar, linkler ve istenmeyen mesajların tamamı Trend Micro Smart Protection Network’te tespit edilerek engellendi. Yine de tüm kullanıcılara önerimiz bilinmeyen ya da şüpheli bulunan e-postalardaki bağlantıların tıklanmamasıdır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.