2012’deki Android tehditleri ne boyutta olacak?

Daha önce de Android’e yönelik saldırıların 2012’de artacağını sizlerle paylaşmıştık. Birçok zararlı yazılım ve Truva atı Android işletim sistemi bulunan cihazlara sızmak için fırsat kolluyor. Hızla artan akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanımı saldırganların bu alandaki kararlığını artıyor.

Android üzerindeki tehditler düşündüğümüzden de fazla hızlı şekilde artıyor. Zira Aralık 2011’de binleri aşan zararlı yazılım yüklü Android uygulaması tespit edildi. Zararlı yazılımların artışına bakıldığında 2011’in ikinci yarısında yüzde 60’tan fazla yükseliş görülüyor.

Eğer bu artış oranı devam ederse, 2012 Android kullanıcıları için çok zorlu geçecek. Bu hızda zararlı uygulamaların artması bu yılın sonuna kadar tam 120 bin zararlı uygulamanın ortaya çıkması anlamına geliyor.

Saldırıların artmasındaki sebeplerse şu şekilde:

  • Gartner araştırma şirketi ve Google’ın mobil cihazlardan sorumlu başkan yardımcısı Andry Rubin’e göre, Android’in popülerliği artarken şu ana kadar Android Market’tan 10 milyardan fazla uygulama indirildi.
  • Android uygulamalarının açık dağıtım modelinde olması. Diğer işletim sistemlerinin aksine, kullanıcılar hiçbir filtrelemeden geçmeden uygulamaları cihazlarına indirebiliyor. Bu durum da yüklenen zararlı yazılımların önünü açıyor.
  • Siber suçluların kafa yapısında “para neredeyse orada olmak” var.

2011’de şimdiden birçok Android tehdidi gördük. 2012’de kullanıcılar mutlaka daha fazla dikkat etmeli.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.