Diablo 3 ‘oyununa’ gelmeyin

Diablo III dalgası tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de sarmış durumda. Oyunseverlerin merakla beklediği Diablo III, 15 Mayıs saat 00:00 itibariyle tüm dünyayla birlikte ülkemizde de satışa sunuldu. Siz takipçilerimizin de tahmin edeceği gibi, teknoloji gündeminin ana başlıklarından biri haline gelen bu oyun siber suçlular için de büyük bir fırsat anlamına geliyor. Öyle ki oyun henüz piyasaya sunulmadan önce, siber alemin kötü çocukları çoktan kolları sıvadı bile.

Yaptığımız incelemelerde, sahte anket sitesine yönlendiren “ücretsiz diablo indirin” (diablo 3 free download) başlıklı link içeren bir arama sonucu bulduk.

Arama sonucu, kullanıcıları Diablo III’ün indirilebildiği bir sayfa gibi görünen bir adrese yönlendiriyor. Fakat indirme düğmesine tıklandığı zaman kullanıcı aşağıdaki anket sayfasına yönleniyor.

YouTube sayfasına yönlendirmesi gereken bir başka arama sonucu ise kullanıcıları sahte sayfaya yönlendiriyor. Bu siteye giren ziyaretçiler, Diablo III’ün beta sürümünü indirmek için yönlendirmeleri takip etmeleri gerektiğini söyleyen bir mesajla karşılaşıyorlar. İlginçtir ki, indirmek için atılması gereken adımlar arasında bir linkin Facebook’tan üç kere paylaşılmasını içeriyor (Bir kere kullanıcı duvarına ve iki kere de oyun sayfalarına).

Tabii ki, bu yönlendirme oyun meraklılarını gerçekten dosya indirme sayfasına yöneltmiyor. Onun yerine başka bir anket sayfasına yönlendiriliyor.

Merakla beklenen bir oyunu herkesten önce indirebilmek çok cazip görünse de, kullanıcılar bilmeliler ki bu tür teklifler siber alemin yaramaz çocuklarının kullandığı bir tuzak.

Hiç şüphe yok, Diablo III siber suçluların yem olarak kullandığı ilk oyun değil. Son da olmayacak. Şimdiye kadar World of Warcraft ve Grand Theft Auto gibi oyunların bu amaçla kullanıldığına şahit olduk. Size önerimiz bu konuda her zaman çok dikkatli olmanız.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.