Evde, okulda internet güvenliği 1. bölüm

Lynette T. Owens

2 küçük çocuk ebeveyni olarak, çocuklarımın okul başlangıcı, bitişi ve bu süreçteki gelgitlerini oluşturan hayatlarının önemli mihenk taşlarını ve geçirdikleri zamanı değerlendirme eğilimindeyim. Yaz sona erdiğinde birçok şey başlamış olacak. Bu yıl çocuklarım yeni deneyimlerle karşılaşacak, yeni insanlar tanıyacak, okulda yeni şeyler öğrenecek.

Tüm bu geçiş sürecinin ortasında doğal olarak çocuklarınızın bu yeni deneyim sırasında güvende ve mutlu olmasını istiyorsunuz. Çocuklarımın yataklarından kalkıp, üzerlerini giyinip, arabaya binip okula gidene kadarki süreçte güvende olması için özen gösteriyorum. Çocuklarımın okulları, çocukların okuldayken her zaman güvende olmalarından emin olmak için aileleri kendi kuralları, işleyişleri, sorumlulukları ve ebeveynlerden beklentileri konusunda oldukça iyi bilgilendiriyor.

Çocuklarımızla ilgili endişe duyduğumuz yerlerde aklımızın ilk sırasında güvenliğin olması çok doğal.

Aslında biz ebeveynlerin de çocuklarımızın güvenliği ile ilgili gözünden kaçtığı çok önemli bir yer var. Konuştuğum birçok ebeveyn, okul yöneticisi, komşular ve dünyanın her yerinden arkadaşlarımda gördüğüm kadarıyla çocuklarımızın internet güvenliğine diğer alanlarda verdiğimiz kadar önem vermiyoruz.

İnternet güvenliği, birçok toplumda yeterince anlaşılamamış bir konudur. 10 yaşında bir erkek çocuğu ebeveynine sorduğunuzda, birçoğu “Oğlumun internette uygunsuz şeyler görmesini istemiyorum” diyecektir. Ergenlik yaşlarını geçmiş gençlerin ebeveynlerine soruduğunuzda da, “Endişeliyim çünkü kimlerle ya da hangi konularda sohbet ettiklerini bilemiyorum” diyorlar. Herkes ortada önemli riskler bulunduğunu bilmesine rağmen bir şeyler yapmaktan çok ağız birliği yapmışlar gibi endişe duyduklarını ifade ediyor.

Bu konuştuklarımızın yanında 5 ile 18 yaş arasındaki çoğu çocuk zamanlarının yarısından çoğunu okulda ya da ev dışında başka bir yerde geçiriyor. Bu çocukların çoğu, zamanlarını okullarında, bir arkadaşının evinde ya da bir yerden bir yere giderken şimdilerde çok moda olan cep telefonlarından internete girerek geçiriyor.

Peki, çocuklarının güvenliğine önem veren bir ebeveyn bu durum karşısında ne yapmalı?

Ebeveynlerin yapmasını önerdiğimiz dört madde bulunuyor:

1- Çocuklarınızın internette nasıl zaman geçirdiğini anlayın. Çocuklarınız internete bilgisayar, telefon ya da başka bir şekilde, nasıl erişiyor? Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanıyorlar mı? Sitelerin mahremiyet kuralları ve kullanıcı sözleşmelerinin farkında olun. Çoğu sitede basit mahremiyet kontrollerini kullanarak kötü tanınmaktan ya da kimlik hırsızlığından kurtulabilirsiniz.

2- İnternete girmenin çocuklarınıza getirebileceği riskleri öğrenin. Bu konuyla ilgili www.trendmicro.com/go/safety adresi gibi birçok harika kaynak bulunuyor. Büyük ihtimalle cinsel istismarcıların çocukları kandırmaya çalıştığını ve çocukların uygunsuz içerikleri gördüğünü ya da kendi uygunsuz içeriklerini internete yüklediğini okudunuz ya da duydunuz. Ancak internet güvenliği haberlerin manşetlerini süsleyenlerden çok daha fazlasını içeriyor. Bu risklerin farkında olmak çocukların güvenliğini sağlamak için ilk adımdır.

3- Nerede nasıl teknoloji kullanacağı ile ilgili bazı kurallar koyun. Riskleri anladığınızda çocuklarınızın teknolojiyi hayatlarında nasıl kullanacakları konusunda karar verin. Bunların bazıları okul ihtiyaçlarıyla çakışabilir. Bu sebeple ne zaman öğrenmek, sosyalleşmek ve eğlenmek için kullanacaklarına çok iyi karar vermek gerekir. Ayrıca çocukları da sıkmamak için onlarla anlaşarak nerede, ne zaman ve nasıl kullanabileceklerine birlikte karar verin. Ve unutmayın internette geçirecekleri güvenliğini saplamak için harika teknolojiler bulunuyor. Güvenlik yazılımlarındaki ebeveyn kontrol özellikleri uygunsuz siteleri engellemek, internete giriş sürelerini sınırlamak ve nerelere girdiğini görüntülemek gibi çok önemli konularda yardımcı olabiliyor. Bilgi edinme konusunda harika organizasyonlar olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum:

4-      İnternette nasıl iyi ve güvenli bir ziyaretçi olunacağı konusunda çocuklarını eğitin. Lütfen ve teşekkür ederim demeyi, yabancılarla konuşmamayı, emniyet kemeri takmayı ve diğer saygılı davranışları zaten öğretiyorsunuz. Aynı kuralları internet için de uygulayın. İnternetin, arkadaşınız gibi davranan insanlar tarafından dolandırılmak gibi kendine has tehditleri bulunuyor ancak herhangi bir yaşam yeteneği gibi internette güvenlik için de biraz alıştırma yapmak gerekiyor.

Söylemesi yapmasından daha kolay değil mi? Belki öyle ama iş çocuklarımın güvenliğine geldiğinde her zaman buna yatırım yaparım. Büyük ihtimalle çocuklarımı internette güvenli tutmak için harcadığımdan çok daha fazlasını çocuklarımı otomobil koltukları, kapılar, priz girişleri ve masa köşelerinden korumak için harcıyorum. İnternet güvenliği ilk olarak bir ebeveyn olarak kendinizi eğitmekten ve gerekli teknolojiye yatırım yapmaktan geçer. Çocuklarım için satın aldığım otomobil güvenlik koltuğuna artık sığmıyorlar ancak internetteki tehlikelerden kaçınmaları için çocuklarıma verdiğim eğitim hayatları boyunca işlerine yarayacak.

Orjinal makale: Internet Safety at home, at school – Part 1

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.