Facebook Profili için Noel Teması tuzağı

Yılın özel günlerini sosyal mühendislik tuzağı olarak kullanan saldırılar artık sıradan hale gelmiş durumda. Yılbaşının yaklaşması ve Noel günlerinin gelmesiyle birlikte bu tarz saldırıların arttığını görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde bunun bir örneğine Facebook’ta rastladık. Facebook kullanıcılarına Noel teması sunan bir sayfa bulduk. Bu sayfa, tarayıcı eklentisi şeklindeki kötücül bir yazılıma yönlendirme yapıyor.

Bu sayfayı beğenen kullanıcılar, ‘Free Cheesecake Factory Coupons’ isimli kötücül bir eklentiyi indirip yüklemelerini sağlayan bir URL’ye yönlendiriliyorlar.

Bu eklentinin yaptığı şeyse etkilenen kullanıcının duvarını dikkat çekici bir ileti ile istila etmek. İletide şu ifadeler yer alıyor: “FB için Noel teması edinin– – >>0< < – – bütün FB kullanıcıları için ücretsiz Noel teması!! Bu yeni harika FB Noel görüntüsünü indirin ve profilinizin görünüşünü değiştirin, arkadaşlarınıza yeni halini gösterin… (Etiketlenen arkadaşların listesi)” (“Get Christmas Theme for FB on – – >>0< < – – free Christmas Theme for all FB users!!. Just Install this amazing new fb Christmas new look and change your profile looks show it to your friends…… [Name of tagged friends])

Şunu unutmayın ki TROJ_REDIR.CU olarak tespit edilen bu eklenti bütün tarayıcılara bulaşabiliyor.

Eminiz ki, siber suçlular tatil dönemini yem olarak kullandıkları saldırılara kesinlikle devam edecekler. Bu nedenle size tavsiyemiz içinde bulunduğumuz yılbaşı ve Noel tatili döneminde çok daha dikkatli olmanız. Bu dönemsel tehditlere karşı kendinizi daha fazla koruyabilmeniz için daha önce yazdığımız raporları okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.