Flame görüntü ve sesi kaydedip başkasına gönderiyor!

2010 yılından bu ayna özellikle İran’da görülen ve Orta Doğu’da hızla yayılan, bilgi çalmaya çalışan zararlı yazılım Flame, yine kendini gösterdi. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan Flame, birçok bilgi çalma tekniğini gerçekleştirebiliyor.

Flame zararlı yazılımı ekran görüntüsünü ve bilgisayar mikrofonundan duyulan her şeyi kaydederek istenmeyen kişilere gönderebiliyor. Hedef aldığı ölçek ve kabiliyetleri açısından Flame’in Stuxnet’e benzediğini söyleyebiliriz. Stuxnet de 2010 yılında görülmüş ve SCADA sistemlerini hedef almıştı.

Güvenlik yazılımlarını kapatabiliyor

Trend Micro uzmanlarının analizlerine göre, bu zararlı yazılım taşınabilir diskler aracılığıyla yayılıyor. Öncelikle bir bilgisayara sızan yazılım, yerel ağ üzerinden tüm bilgisayarlara bulaşabiliyor. Ayrıca bu zararlı yazılımın bir diğer önemli özelliği de çalışan bir uygulamayı kapatabilmesi. Yani bu zararlı yazılım, birçok güvenlik yazılımını da etkisiz hale getirebiliyor. Bilgisayardaki tüm işlemleri kaydedip bunları dışarı taşıyabilen yazılım, hızla yayılıyor.

Trend Micro kullanıcıları Flame virüsünden etkilenmiyor. Sızan sistemleri de kurtarabilen Trend Micro çözümü, zararlı yazılımın hiçbir etkide bulunmadan bilgisayardan temizlenmesini sağlıyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.