‘Linsanity’ furyası saldırıların odağına yerleşti

Whitney Houston’ın ölümünde olduğu gibi, popüler hale gelen hemen her haber saldırganlara konu oluyor. Zararlı yazılımları dağıtmak için arama motorunda yer alan, kötü bağlantılar ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde yine bir saldırı oldukça dikkat çekiciydi. Son dönemin en çok konuşulan NBA oyuncusu haline gelen New York Knicks forması giyen ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göçen Tayvanlı bir ailenin oğlu olan Jeremy Lin, saldırılarda kullanılan önemli bir figür oldu. Kısa sürede oldukça popüler olan sporcu, Time dergisinin de kapağına yerleşti.

Daha önce popüler olan haberler için açılan sitelerin aksine bu kez farklı bir yöntemle saldırı düzenlendi. Doc uzantılı “NBA’in yeni süperstarı Jeremy Lin’in inanılmaz hikayesi” dosyasının e-posta olarak dolaştığını fark ettik. Microsoft Office’in açığından yararlanan zararlı yazılım, word dosyası açıldığında bile kendini hiç belli etmiyor.

Özellikle Uzak Doğu’da ilgi gören Jeremy Lin, üzerinden yürütülen saldırı kampanyası ile bilgisayardaki bilgilere ulaşılabiliyor. Ayrıca saldırgan kullanıcı hareketlerini de takip edebiliyor.

Bu nedenlerden dolayı, word dosyası eklenmiş e-postalara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bilmediğiniz bir adresten geliyorsa dosya, kesinlikle açmamanızı öneriyoruz.

Elbette Trend Micro kullanıcıları gerçek zamanlı koruma sayesinde bu tür saldırılardan etkilenmiyor. Yine de tüm kullanıcıların özellikle popüler konulardaki e-posta ya da bağlantı adreslerinden kaçınması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.