Opera Mini maskesine dikkat!

Son dönemde mobil computing kavramının yükselişe geçmesi, kullanıcıların akıllı telefonlarında ya da mobil cihazlarında Opera Mini gibi güvenilir mobil tarayıcıları kullanması gerektiği sinyallerini veriyor. Bu durumu fırsat bilen siber suçlula, Opera Mobile’ı mobil kötücül yazılımlar için bir maske olarak kullanıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde mobil cihazlarda görüntülenmek üzere tasarlanmış gibi görünen bir web sitesi ile karşılaştık. Rusça olan site, Opera sitesi gibi görünüyor. Siteye giren ziyaretçiler, Opera Mini sürümlerini güncellemeleri yönünde uyarılıyor. Web sitesinde bütün linkler J2ME_FAKEBROWS.A olarak saptanan kötücül yazılım OperaMini.jar’ı indirmek üzere yönlendirme yapıyor.

Bu yazılım cihazda devreye girdiği zaman, mobil telefonun belirli servis merkezleri kullanıp kullanmadığını kontrol ediyor ve kullanıcıya pahalıya mal olacak özel servis numaralarına mesaj göndermeye hazırlanıyor. MIDlets’i destekleyen mobil cihazları etkiliyor.

Bu kötücül yazılım sitesine erişimi engelledik ve şu anda J2ME_FAKEBROWS.A’nın görünebileceği daha fazla kötücül yazılım aktivitesi için takibimizi sürdürüyoruz. Siz de diğer tarayıcıları ya da herhangi bir yazılımı mobil cihazınıza indirmeden önce girdiğiniz sitenin güvenilirliğinden emin olmaya gayret edin. Emin olmadığınız sitelerden herhangi bir yazılım indirmeyin.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.