RSA 2012’den notlar: Bulut Güvenlik Birliği Zirvesi

Bundan birkaç hafta önce Trend Micro olarak San Francisco’da gerçekleşen yıllık “RSA Konferansı”na katıldık. Bu yazımızda, konferans süresince gördüğümüz, dikkatimizi çeken ve etkinlik süresince öne çıkan konu başlıklarını sizlerle paylaşmak istedik.

Öyle sanıyoruz ki aktardıklarımız, güvenlik dünyasının gündemindeki sıcak konular hakkında sizlere önemli ipucu verecek.

Bulut Güvenlik Birliği Zirvesi

RSA Konferansı’nda bizim için en önemli etkinliklerden biri “Bulut Güvenlik Birliği Zirvesi 2012” (Cloud Security Alliance (CSA) Summit 2012) oldu. Bu etkinlikte Trend Micro CEO’su Eva Chen ilk CSA Endüstri Liderliği Ödülü’ne (CSA Industry Leadership Award) layık görüldü. Bu ödül, karar vericilere buluta taşınırken atılması gereken güvenlik adımlarıyla ilgili yardımlarımızla ne derece önemli bir rol üstlendiğimizi bir kere daha gözler önüne sermiş oldu. Aynı zamanda CSA’nın, APAC (Asya-Pasifik) bölgesini kapsayacak şekilde Trend Micro’nun kurucu sponsor olarak bölgesel merkezini hayata geçirerek  genişletebileceği duyuruldu.

Zirvede yer alan dikkat çekici konuşmalardan bazıları ise şöyle sıralandı:

• “Ülke Sırlarını Bulut ile Korumak” – Eski NSA Direktörü Mike McConnell: Bu başlığı, RSA Konferansı’ndan bir hafta kadar önce ABD Kongresi’nde gerçekleşen 2012’de Siber Güvenlik Hareketi’ne (Cybersecurity Act of 2012 ) dair tartışmaları düşünerek oldukça yerinde bulduğumuzu söylemeliyiz. Bu konuşmanın ana mesajı, hükümetlerin hedef bazlı saldırı ve ATP’lerin ulusal ve küresel boyutta ekonomik etkilerini fark etmiş olmasıydı.

• “OpenStack Bulut Mimarisinin Güvenli Kılınması” – Eski NATO CTO’su Chris Kemp: Bu oturumda Chirs Kemp, OpenStack hakkında teknik bir sunum yaptı. OpenStack, adından da anlaşılacağı gibi açık kaynak bulut işletim sistemi inşa eden bir proje. Bu konuda çok fazla teknik detaya girmeyeceğiz ama bu konuyla ilgili bazı kaynakları incelemenizi öneririz.

• “Bulut İnovasyonu”— Yeni Nesil Bulut Güvenlik Cihazları ve Servisleri Konulu Panel: Bu panel mobil cihazların ve ağların güvenli hale getirilmesine odaklandı. Bu oturumun en dikkat çekici kısmı, panelin moderatörlüğünü üstlenen Qualys CEO’su Philippe Courtot tarafından anons edilen Trustworthy Internet Movement (TIM) oldu.

• İnovasyon havuzu – RSA Konferansı’nın bir diğer öne çıkan konusu da, 10 finalistin En İnovatif Şirket Ödülü için çekiştiği geleneksel İnovasyon Havuzu Ödülleri (Innovation Sandbox Awards) oldu. Appthority, kurumsal kullanıcıların hedef bazlı saldırı ve veri sızıntısı dahil mobil cihazlar tarafındaki tehditlerden korunmalarını sağlayan Appthority Platform ile açık ara farkla kazanan olmayı başardı. Her türlü bulut platformunda güvenli sanal sunucular sağlamayı amaçlayan CloudPassage ile kurumlara bulut bazlı güvenlik servisi sunan Sumo Logic de dikkatimizi çeken isimler oldu.

RSA Konferansı’ndan aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Yazımızın ikinci bölümde sizinle en sıcak gündem başlıklarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.