Trend Micro milyonları etkileyen virüsten ücretsiz olarak korunmanın yolunu açıklıyor!

Trend Micro ve FBI tarihin en büyük siber suçlu baskınında milyonlarca insanı etkileyen siber suç çetesinin yakalanmasından dolayı memnuniyetini açıkladı. Ancak siber dünyada yapılan saldırılar neticesinde oluşan sorunları da ortadan kaldırmak gerekiyor.

Estonya’da altı kişinin gözaltına alınmasına, New York ve Chicago’daki veri merkezlerinde bulunan 100 sunucunun kapatılmasına ve 100’ü aşkın ülkede 4 milyondan fazla kullanıcının zarar görmesine sebep olan virüsün sizi etkileyip etkilemediğini mutlaka kontrol etmelisiniz.

DNS ayarlarının değiştirilmesiyle kullanıcıların istenmeyen web sitelerine yönlendirilmesine sebep olan virüsün bilgisayarınızda yer alıp almadığını bulabilmek için FBI özel bir araç yayımladı.

Bu aracı kullanabilmeniz için öncelikle DNS sunucu ayarlarınızı bilmeniz gerekiyor:

Öncelikle Windows yüklü bilgisayarınızda Başlat (Start) menüsünü açarak Çalıştır (Run) kısmına girin. Burada açılan pencerede “cmd” yazıp Tamam’a (OK) tıklayın. Karşınıza beyaz yazılı bir siyah ekran çıkacak. Bu ekranda doğrudan “ipconfig/all” yazarak enter’a basın. Bu ekranda karşınıza birçok veri çıkacak. Bu veriler arasında “DNS Servers” yazanın karşısında bulunan sayısal adresi not edin.

Mac kullanıcıları da sol üst köşedeki Apple ikonuna tıklayarak “System Preferences”ı seçin. Bu paneldeki “Network” ikonuna tıklayın. Açılan pencerenin sol sütununda şu anda aktif olan ağ bağlantınızı seçin ve sağ taraftaki DNS sekmesini tıklatın. Burada yazan DNS sunucu adreslerini not edin.

Şimdi Hayalet Tık Operasyonu’yla göz altına alınan suçluların sizin bilgisayarınıza ulaşıp ulaşmadığını görmek için FBI aracını https://forms.fbi.gov/check-to-see-if-your-computer-is-using-rogue-DNS adresinden kullanabilirsiniz. Bu adrese girdiğinizde yer alan kutuya IP adresinizi girerek bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz.

Bahsettiğimiz yöntem karışık geldiyse, Trend Micro’nun bedava yazılımı HouseCall’u http://housecall.trendmicro.com/ adresinden indirerek virüs varsa bulabilir, ücretsiz olarak bilgisayarınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca bir diğer tavsiyemiz de internet servis sağlayıcınızla iletişime geçerek kalıcı DNS ayarlarınızın değiştirilmesini talep etmenizdir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.