Yılın ilk yaması ‘yüklü’ geldi

Microsoft, yeni yılın başlamasıyla birlikte tam 8 açık için yama yayınladı. Yapılan güncellemelerin birisi ‘kritik’ olarak nitelendirilirken geri kalanı ‘önemli’ sınıfına sokuldu.

Bu ayın yamaları Windows Media Player ve Windows Object Packager gibi önemli programlardaki açıkları gidermeye yönelik olarak

çıkarıldı. Güncellemede ‘kritik’ olarak adlandırılan Windows Media’daki uzaktan kod çalıştırma açığı yamayla giderildi. Verilen bilgiye göre, giderilen açık, kullanıcılar özel olarak yarattıkları medya dosyalarını açarken uzaktan kod çalıştırılmasına izin veriyordu.

Ayrıca Media Player üzerinden yaratılan MIDI ve DirectShow medya dosyalarının doğru çalışması için sorunlar giderildi. Yayınlanan güncelleme Windows’un tüm sürümlerinde kurulması gerekiyor.

Güvenlik trafikte zararlı kullanıcıların saldırı düzenlemesine ortam sağlayan SSL/TLS protokolündeki BEAST açığı da giderildi.

Yama yayınlayan sadece Microsoft değildi

Bu yılın başında yama yayınlayan yazılım şirketi sadece Microsoft olmadı. Adobe Reader ve Acrobat üzerinde bulunan açıklar nedeniyle Adobe şirketi de yama yayınladı.

Intrusion Defense Firewall eklentisi bulunan Deep Security ve OfficeScan kullanıcılarıürünlerinde kendiliğinden güncellemeler yapıldığını görebilir. Bu sayede ortaya çıkan açıklardan kaynaklanan tüm tehditlere karşı koruma sağlar. Önerimiz güncellemeleri zaman geçmeden uğgulamanız, gerekirse işyerinizdeki BT yöneticisini uyarmanızdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.