Gelecek 10 Yılın Tehditleri : Project 2020

Avrupa Birliği ve Siber Güvenlik Koruma Birliği tarafından desteklenen projeyle Trend Micro, 2020’de karşımıza çıkacak dünya ve olası tehditleri işleyen özel bir kısa film serisi hazırladı. 

Uluslararası Siber Güvenlik Koruma Birliği (International Cyber Security Protection Alliance – ICSPA) tarafından ortaya atılan Project 2020 inisiyatifi, gelecekte karşımıza çıkabilecek siber suçlara karşı hükümetlerin, kurumların ve vatandaşların kendilerini nasıl hazırlamaları konusunda fikirler geliştirilmesi için hazırlandı. Genel tehdit raporları, örnek olaylar, kural rehberi ve kapasite kullanımı gibi birçok konuda aktiviteyi içeren projenin en keyifli parçalarından birini Trend Micro oluşturuyor.

25 yıllık tecrübesini Project 2020’nin gelişimi için kullanan Trend Micro, 9 bölümden oluşan, internet üzerinden yayınlanan özel bir kısa film serisi için kolları sıvadı. Yakın gelecek üzerine varsayımların işlendiği dizide, hazırlanan raporlar doğrultusunda toplum ve teknolojinin etkilediği dünya gözler önüne serildi. Özellikle mobil ve bulut tabanlı teknolojilerin iş ve özel yaşama nasıl etki ettiğini gösteren bölümlerin her biri ortalama 4 dakikadan oluşuyor ve konusu ise şöyle: “Dizi, kurgusal olarak Orta Avrupa’da konumlandırılan Güney Silvanya Cumhuriyeti’nde geçiyor. Teknolojik olarak bölgenin en gelişmiş ülkesi olan Güney Silvanya, nano teknolojiler ve kıtayı saracak fiber optik hatlar üzerine çalışmalarını sürdüren dünyadaki en iyi dijital tasarım üniversitesine ev sahipliği yapıyor. Güney Silvanya’da yaşayan bir vatandaşın günlük hayatında kullandığı birden fazla çevrimiçi profili bulunuyor. Bunların en dikkat çekicisi ise kimlik kartlarının yerine geçen resmi bir profil oluşturulması. Resmi profil; vergilerin ödenmesi, vatandaşlık haklarının takip edilmesi, oy kullanılması, trafik cezalarının ödenmesi ve tüm kamu kurumları ilişkilerinin yürütüldüğü bir platform sağlıyor. Diğer profiller ise sosyal etkileşim, alışveriş, oyun ve arkadaşlar için kullanılıyor. Her profilin kendine has finansal hesapları bulunuyor. Her vatandaş dijital lensler ya da gözlükler kullanıyor. Bu araçlar gerçek dünya üzerinde, dijital etkileşimler olmasının önünü açıyor. Güney Silvanya’da “çevrimdışı” olmak ayıp olarak görülüyor. Her bireyin tercihleri ve istekleri; binlerce algılayıcı, giyilebilir teknolojiler, internet hizmet sağlayıcılar (ISP) ve fiziksel dünyadan elde edilen verilerle belirlenerek dijital içerikler yaratılıyor. Hayali ülkedeki vatandaşların kişisel isteklerine göre reklamlar tasarlanıyor ve artırılmış gerçeklik hayatın içine karışıyor. Merkezileştirilmiş yüksek güvenlik merkezi ise Switch olarak biliniyor. Bu merkezde bir vatandaşın profilini değiştireceğinde gerekli biyometrik denetimin gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Günün birinde Switch’e sızan saldırganlar ulusal bir kaos ortamının yaratılmasına sebep oluyor. Hiç kimse çevrimiçi ortamda istediklerini yapamazken, sağlık hizmetleri alınamıyor, kurumlarında uzaktan çalışanlar erişim sağlayamıyor ve finansal sistemler çöküyor. Aynı zamanda ülke hedefli saldırıların odağına yerleşiyor ve kritik altyapılar zarar görüyor. Yetkililer ise bu olayların arkasındakileri tespit etmeye ve yaşananların sebebini öğrenmeye çalışıyor.”

Trend Micro ve Europol tarafından gelir amacı gütmeyen, dünyanın en büyük siber güvenlik birliklerinden ICSPA için hazırlanan çalışmalar hakkında görüşlerini belirten Trend Micro Güvenlik Araştırmaları Başkan Yardımcısı Rik Ferguson, “Trend Micro’da gece gündüz 3 ana konu için çalışıyoruz. Bunlar; son kullanıcı koruması, bulut ile veri merkezi güvenliği ve siber güvenlik savunması. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerçekleşecek tehditleri de öngörmeyi hedefliyoruz. Umuyorum Project 2020 ile birlikte siber gelecek ve ortaya çıkacak tehditler hakkında daha iyi fikir sahibi oluruz.” şeklinde konuştu.

Geleceği betimleyen ve her bir bölümü yaklaşık 4 dakikadan oluşan diziyi Türkçe altyazılı olarak YouTube’dan izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.