RSA 2012’den notlar 2: Haktivizmin yükselişi

Hatırlarsanız RSA konusunda kaleme aldığımız bir önceki yazımızda size Bulut Güvenlik Birliği Zirvesi’nden (RSA 2012) öne çıkan noktaları aktarmaya devam edeceğimizi söylemiştik. İşte bu önemli buluşmadan dikkatimizi çeken sıcak konu başlıkları:

  • RSA Başkanı Art Coviello yaptığı açılış konuşmasında “Birbirine Bağlanmış Dünyada Güveni Sürdürülebilir Kılmak” (Sustaining Trust in a Hyperconnected World) konusuna dikkat çekerken hedef bazlı saldırıların büyüklüğünün ve artışının altını çizdi. Aynı zamanda “risk”in üç bileşeni olan bir fonksiyon olduğunu belirtti. Bunlar; ataklara karşı hassasiyet oranınız; hedef olma olasılığınız ve ne derece tehlikede olduğunuz şeklinde sıralanıyor. Coviello hedef bazlı saldırılar ve APT tarafındaki risklerin ölçümlenmesi gerekliliğini vurguladı. Coviello’nun konuşmasına buradan ulaşabilirsiniz.
  • ABD Savunma Bakanlığı’ndan müsteşar yardımcısı Ashton Carter da “Genel-Özel İş Ortaklıklarında Siber Güvenliğin Geliştirilmesi” (Enhancing Cybersecurity Through Public-Private Partnership) başlıklı bir konuşma yaptı. CSA@RSA2012 Zirvesi’nde (CSA@RSA2012 Summit) yaptığı konuşmada, özellikle Siber Güvenlik Hareketi 2012’nin (Cybersecurity Act of 2012) süregiden hükümet-özel sektör ya da kamu-özel sektör işbirliklerinde nelerin işe yarayıp nelerin yaramadığına odaklanan tartışmasından bazı ana noktalara değindi.
  • “İhlalin Yeniden Yorumlanması” (Deconstructing the Breach) başlığıyla gerçekleştirilen panelde, siber suçluların bulut platformunu kendi emelleri için nasıl kullandıklarına odaklanıldı. Twitter gibi ortamlarla botnet komut ve komuta (command-and-control – C&C) iletişimini sağlanması gibi örnekler bu oturumda konuşuldu.
  • “Haktivizmin Yükselişi” (The Rise of Hacktivism) ise diğer bir panel konusu oldu. Bu oturumda haktivist saldırıların son dönemdeki artışıyla ortaya çıkan hedef bazlı saldırılar ile kar amaçlı bilgi hırsızlığı ele alındı. Bununla birlikte Anonymous vakası ve endüstrinin bu konuyla ilgili ne tür adımlar attığı tartışıldı. Bu oturumun kayıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.
  • Qualys CEO’su Philippe Courtot tarafından yapılan konuşmanın başlığı, “Daha Etkin Bir Güvelik Anlayışı İhtiyacı” (The Urgent Need for a More Effective Approach to Security) oldu. Trustworthy Internet Movement (TIM) konusuna da değinen Courtot’un konuşmasına buradan ulaşabilirsiniz.
  • FBI Direktörü Robert Mueller, daha önceki konuşmalardan belirli noktalara değindi. Onun konuşmasının başlığı “Siber Dünyada Tehditlerle Mücadele: Zekayla Teröristlerin, Hacker’ların ve Ajanların Hakkından Gelmek” (Combating Threats in the Cyberworld: Outsmarting Terrorists, Hackers, and Spies) oldu. Bu konuşma daha önce sizlere aktardığımız Ashton Carter tarafından yapılan “Bulutta Ülke Sırlarını Korumak” sunumuyla benzer çizgideydi. Mueller, birlikte çalışarak vatandaşların güvenliğini sağlamak için özellikle yasa yürütücü makamlarla özel sektör arasında gerçekleşecek daha güçlü bir işbirliği ortamına odaklandı.  Kendisinin konuşmasına buradan ulaşabilirsiniz.
  • Güvenlik dünyasını başarılı şekilde anlatan “Güvenlik Yönetimi: Siber Savaşçı Olmanın Yolu” (Security Bushido: The Way of the Cyberwarrior) ve “The Hugh Thompson Show” da ilgiyle takip edildi.

Trend Micro@RSA

Trend Micro olarak biz de diğer üreticiler gibi çok sayıda katılımcının ziyaret ettiği standımızla RSA etkinliğine katıldık. İnsanların standımızda kuyruklar oluşturarak neler sunduğumuzu görmek istemeleri ve özellikle SecureCloud ve Deep Security gibi bulut güvenlik çözümlerimize ilgi göstermeleri bizi çok mutlu etti. Aynı zamanda araştırma çalışmalarımızın yanı sıra LURID ve Ghost Click’teki rolümüz gibi başarı hikayelerimizi de aktarma fırsatı bulduk.

Standımızda çözümlerimizin dışında dikkat çekici iki konu daha vardı. Bunların ilki Oksijen Bar’dı. Diğeri ise etkinlik süresince Moscone Merkezi’nde dolaşan Trend Micro otomobillerimiz vardı. Yukarıda Trend Micro CTO’su Raimund Genes ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Susan Orbuch ile Trend otomobillerimizden birini görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.