Facebook’ta başkasının şifresi için kendi şifrenizden olmayın!

Trend Micro uzmanları Smart Protection Network üzerinde çalışmalarını sürdürürken, http://{BLOCKED}bookhacking.com/FacebookHackerPro_Install.exe web adresinde şüpheli bir dosyaya rastladı. Tehdit analisti Roddell Santos’un verdiği bilgilere göre, yazılımın bulunduğu alan adına bakıldığında Facebook’u hack’leme aracı vaat ettiği görülüyor.

Analizlere göre, sıradan bir yükleme dosyası olarak göze çarpan yazılım kullanıcılara lisans sözleşmesi sunuyor ve kullanıcıların dosyayı istediği yere kaydetmesine olanak tanıyor. Ancak toolbar.exe zararlı dosyası kullanıcılar farkında olmadan geçici dosyalara kaydolarak sisteme sızmayı başarıyor.

Bir kez bilgisayara yüklendiğinde kullanıcıların Facebook’ta kullanılan e-postayı girmesini isteyen yazılım, birkaç dakika sonra e-postası girilen hesabın şifresini bulduğunu açıklıyor.

Bunun ardından şifrenin kullanıcıya verilmesi için programın tamamen satın alınması gerektiği uyarısı çıkıyor. Ödenmesi istenen meblağ ise 29.99 dolar. Satın alma gerçekleştirilirse kullanıcıların tekrar e-posta girmesi isteniyor.Ardından program sahiden de e-posta ve şifreyi kullanıcıya veriyor.

Peki program bunu nasıl yapıyor? Aslında oldukça basit; program yüklendiğinde üçüncü parti uygulama kullanıcının tarayıcısında kaydedilen şifrelerin olduğu dosyaya ulaşıyor. Bu sayede sistemde yer alan kullanıcı isimleri ve şifreler yazılımda görülebiliyor.

Kullanıcılardan ricamız, bu tür yasadışı yollarla herhangi birinin şifresinin bulunamayacağını aklında tutmaları. Zira bu yöntemler hem yasadışı hem de kendi sistemlerine zarar veren casus yazılımların indirilmesine sebep olup, hesaplarının çalınmasına yol açıyor.

Bir diğer Facebook aracı da “Hack Facebook Pro”

Sarah Calaunan’ın verdiği bilgilere göre, Facebook hesaplarının kırılması için geliştirdiği öne sürülen “Hack Facebook Pro” isimli yazılım, sistemdeki verileri çalmaya odaklanıyor. Çalınan veriler de istenmeyen kişilere gönderiliyor. Bu tür araçları indiren kişiler bir başkasının şifresini öğrenmektense kendi şifresinden oluyor.

Ayrıca Facebook üzerinde birçok araştırma ve özel ilaç gibi satış yapmaya yönelik bağlantılar geziyor. Facebook üzerinde arkadaşlarınızdan dahi gelse, gelen şüpheli bağlantıları açmamanızı tavsiye ediyoruz.

Trend Micro kullanıcıları Smart Network Protection sayesinde elbette korunuyor. Ayrıca Trend Micro yazılımı kurulmadan önce bir şekilde sisteme giren zararlı yazılımlar da tespit edilerek sistemden temizleniyor. 900 milyondan fazla kullanıcısı olan Facebook, elbette siber suçluların dikkatini çekiyor. Bu nedenle dev sosyal ağdaki yaşantımıza daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.